שטף דם פנימי? פצע כחול? כך תחישו מהר את ריפוי הנגע

חבורות אלו נוצרות משני סוגי מכות שאנו מקבלים. או שמדובר במכה מאד עוצמתית אשר החפץ הפוגע לא היה חד בכלל. מדובר במכה יבשה בעוצמה חזקה, או שמדובר במכה מחפץ מעט חד, שנכנס בעור בעוצמה בינונית ועל כן לא פוצע אותו אבל כן מחבל בשכבת הדרמיס הפנימית שלו ובכלי הדם שלה. המכה הראשונה שתוארה גורמת לפצע כחול והשנייה לפצע אדום, שניהם פנימיים בתוך העור שלנו, ללא פרץ דם חיצוני.

קיבלנו מכה שהשאירה על העור פצע כחול או אדום עם כאב נקודתי: מה עושים?

יש ליטול קומפרס רטוב, ואם הוא איננו, יש להוציא קוביות קרח מהפריזר ולשים אותן בתוך כ- 5-8 שכבות של נייר טואלט. יש לעטוף אותו כחבילה ולשים על האזור עם הפצע למשך כ- 20 דקות בפעם הראשונה. בפעמים הבאות, די להעביר מגע מים מהברז כשרוחצים ידיים או מגע קרח כפי שלמדנו לעשות – רק לפרקי זמן קצרים יותר. הקור מחיש את פיזור הדם מאזור הפצע למרחבי הגוף. גם פצע כחול נחשב לפצע עם דם, הוא פשוט רחוק יותר מהאפידרמיס בהשוואה לפצע מסוג שטף דם אדום.

כיצד ניתן להבטיח חזרה מהירה יחסית לשגרה?

יש להשתמש בתכשירים כמו פולידין וסינתומיצין להחשת הריפוי. הראשון הוא תכשיר יוד והשני הוא תכשיר רפואי אנטיביוטי לווידוא שאין זיהום. התכשירים הללו גם מחטאים את המקום וגם מורידים משמעותית את סף הכאב. כמובן שאפשר גם לתת לזמן לעשות את שלו ולפזר את הפצע בהשאירו צלקת במקומו.

תוך כמה זמן חולפים נזקי הפצע?

טיפולים כמו קומפרס קרח ומשחות רפואיות כמודגם לעיל יפתרו את בעיית הכאב הפיזי בתוך 1-2 ימים. הפצע עצמו יהפוך לגלד בתוך כשבוע ימים, בדרך כלל. הדבר תלוי בעוצמת המכה ובעוצמת הנזקים שהיא גרמה לכלי הדם הפגועים.

כיצד מומלץ להתנהל במהלך תקופת ספיגת הפצע?

לתת מנוחה לאיבר שנפגע, להקפיד על שגרת הטיפולים שלמדנו לעיל, ולתת לזמן לעשות את שלו. ככל שתתנו לעור יום זמן לנוח, כך הוא יגליד מהר יותר ויאפשר לכם שוב לחזור לשגרה מלאה ונטולת כאבים חיצוניים כלשהם.