שאלות ותשובות על טיפול פסיכולוגי למשפחות: זוגות, הורים וילדים

המשפחה, מנקודת מבטם של מייסדיה, ההורים, היא במובנים רבים סוג של פרויקט. בדומה לפרויקטים אנושיים אחרים כמו עסק מסחרי או התאגדות שיתופית ללא מטרות רווח, גם המשפחה היא פרויקט שהחלטתם עליו כזוג מבעוד מועד. אבל הפרויקט הזה מורכב יותר מהאחרים. בעוד אשר אותם ניתן לפרק, משפחה היא מסגרת שרצוי מאד להשאיר שלמה. אם אתם חושבים שהמשפחה שלכם צועדת לכיוון לא טוב, הילדים זקוקים לטיפול, או שיש מתח עם בת/בן הזוג, או שניהם גם יחד, גשו לקבלת טיפול רגשי ייעודי מפסיכולוג מוסמך.

כיצד ניתן לדעת שאנחנו זקוקים לטיפול כמשפחה?

ניתן לזהות זאת כעבור מספר ימים של חיים משותפים אם מתגלים מתחים, אתם כבני זוג רבים או נוטים להרים את הקול אחד על השנייה בחוסר סבלנות, הילדים ואתם (או מספיק אחד מכם) לא מסכימים ביניכם ועוד. כאשר האווירה בבית היא אווירה של מתח, צריך להרגיע את הרוחות. בהחלט ייתכן כי אחד מכם, כמבוגר אחראי, ייקח יוזמה, אבל במבחן התוצאה זה עלול שלא להחזיק זמן רב. גם כי לאותו מבוגר אחראי יישבר מהמצב שכל הריקושטים עליו, וגם כי אם תחילת שגרת החיים הייתה נרגנת זה עלול להתלקח שוב. טיפול פסיכולוגי הוא האלמנט היחיד שיכול להשאיר את המשפחה רגועה ולחיות זה לצד זה בסובלנות.

באלו כלים משתמש פסיכולוג משפחה לטיפול בנו?

הוא משוחח עם בני המשפחה, עם ההורים לחוד, עם הילדים לחוד ועם כולם בייחד, ובמקביל דוגל בשיטות טיפוליות קלאסיות כמו טיפול באמנות ובאמצעות דימויים אמנותיים. הפסיכולוג משלב בין הגישה האובייקטיבית של "להבין מה קרה ומה ניתן לעשות" לבין הגישה הפוקלית לפיה "המשפחה במצב הפרעה, כיצד מתקדמים"? בגישה האחרונה, הפתרון הוא טיפול באמנות, וזאת בשונה מהראשונה בה שיח ער על הידרדרות המשפחה למצבה הוא המענה. טיפול פסיכולוגי טוב משלב בין 2 הגישות ובכך יוצר מסגרת טיפולית בה המשפחה יכולה להשתקם וכל אחד מפרטיה יכול לחזור לשגרה כשהוא חזק יותר. הילדים לא חשים שהם בבעיות מנטליות, ובני הזוג חשים שהם יכולים לתפקד טוב יותר כהורים וגם לקיים שגרת חיים תקינה יותר בינם לבין עצמם, כזוג.