דיסטוניה פוקלית – הפרעת טכניקה נוירולוגית למוזיקאים ודרכי הטיפול בה

מנגנים מקצועי? קרה לכם פעם שתנועת גליסנדו בפסנתר כבר לא בהישג ידכם? ארפג'יו וטרמולו בגיטרה נעשים בלתי אפשריים? גם לכם זה לא קרה באופן פתאומי אלא בהדרגה אחרי נגינה של שנים? ייתכן כי אתם סובלים מהפרעה נוירולוגית בשם דיסטוניה פוקלית. הטיפול מתחיל באבחון דיסטוניה אצל נוירולוג מוסמך.

הסימפטומים לדיסטוניה פוקלית

דיסטוניה פוקלית מתאפיינת ביציאה של אחת האצבעות כלפי קדימה במקום להשלים תנועה עגולה של נגינה. לחילופין, האצבע עשויה להיכנס לתוך כף היד בצורה מכופפת ולא להמשיך לנגן, בעוד יתר האצבעות מנגנות. כל זה קורה ללא כאבים, ועם הרגשה בריאה לחלוטין ביד. זו תגובה לא טובה של האצבע לפקודות של המוח.

אבחון של דיסטוניה פוקלית

דיסטוניה פוקלית מאובחנת על ידי נוירולוג מוסמך בבדיקות נוירולוגיות. אלו בדיקות של רפלקס לאצבעות כף היד, בהן נעשה שימוש באמצעים ויזואליים שונים. אם הם זזים לכיוון מסוים, הרופא יבקש מכם לעשות איזושהי תנועה עם האצבע, ולהיפך. בסיום הבדיקות, קובע הרופא האם ישנה דיסטוניה למטופל הנבדק.

טיפול בדיסטוניה פוקלית

הרפואה הישראלית לא מספקת מענה רשמי לבעיה. ביפן, פותח MRI טיפולי ייחודי לגיטריסטים דיסטוניים בו המטופל מוכנס לקסדת MRI ומתחתיה גיטרה עם מפתחות כיוון מפלסטיק (הכנסת מתכות לחדר MRI טיפולי עלולה לגרום לנזקים). המטופל מנגן בדרך הדיסטונית המגבילה שלו ובמקביל הרופא המטפל מאבחן את תא-המוח הדיסטוני וצורב אותו. המטופל מתעורר מהטיפול ללא דיסטוניה. פתרון נוסף, אך ממושך יותר, הוא רישום לבתי שיקום בינלאומיים המתמחים בריפוי דיסטוניה. הידוע שבהם הוא אינסטיטוטארט Institutart בברצלונה. בישראל, נגנים שהוכרו על ידי חברות הביטוח שלהם כמקצועיים וכמתפרנסים מהתחום, שהפרישו סכומי ביטוח מתאימים ברבות השנים, זכו למימון השיקום מאותן חברות באותם מוסדות.

כיצד בכל זאת ניתן לחזור לכשירות בנגינה בתוך ישראל

  • חיזוק הבטחון העצמי.
  • להיות מוקף בסביבת חברים ומכרים אוהבים.
  • ביצוע הניגונים הטכניים המוגבלים באיטיות רבה מאד והעלאת מהירות תוך כדי המהלך.
  • אוטוסוגסטיה, יוגה וטיפולי מרגוע אחרים לפני שנגשים לנגן.

מהלכים אלו אינם מהווים טיפול רשמי להיחלצות מדיסטוניה פוקלית, אך הם מקרבים את הסובל מההפרעה לפתרון כלשהו שנראה באופק!